Velice často mojí praxi navštěvují ženy, které trpí životním vyhořením. Mají nekonečné množství povinností a nulový čas pro věnování se sobě samotným. Jsou vyčerpané, nemají žádnou chuť do života a vůbec neví, jak ze začarovaného kruhu ven.
Chtějí podávat maximální výkony, nesnesou vlastní pochybení a mnohdy se snaží pro druhé udělat více, než je zdrávo. Možná se v mých slovech i vy sama poznáváte a v dnešním článku bych vám chtěla dát pár tipů, jak z tohoto kruhu ven.
Změnu za vás nikdo neudělá
Věřte tomu, nebo ne, záleží pouze na vás, jestli jste ochotná změnu udělat. Nestačí o ní přemýšlet, ale skutečně se do změny reálně opřít. Občas od mých začínajících klientek slýchávám, že prostě nemají čas na sebe i úkoly, které jim dávám. Nedokáží si pro sebe najít ani pár minutek. Zároveň ale od schůzek očekávají, že díky nim přijde reálná změna a ony se konečně začnou cítit dobře. Sami asi tušíte, že tudy cesta nevede. I když si najmete nejdražšího kouče na světě, neočekávejte zázrak. Doopravdy se jednoho dne nevzbudíte plná energie a šťastná, aniž pro to sama něco neuděláte. Kouč je tu od toho, aby vám ukázal cestu a jemně na vás během ní dohlížel. Nikoliv od toho, aby za vás všechno odmakal. Ono to totiž ani není možné 🙂
Počítejte tedy s tím, že když se budete chtít dostat ze začarovaného kruhu ven, budete muset začít měnit své zaběhnuté návyky. A to může bolet. Naší mysli se nelíbí, když jí najednou vytrháváme ze stereotypního způsobu uvažování i chování. Budete muset vystupovat z komfortní zóny, nastavovat si nové hranice s lidmi kolem sebe a možná měnit více, než byste předpokládala. Rozhodně se to ale vyplatí.
Odhalte kořeny vašeho vyhoření
To, že chcete mít všechno perfektní a nejste ochotna v práci nebo v povinnostech polevit, má vždy svůj hlubší důvod. Možná jste byla v dětství vedena k výkonům a dvojka byla špatně. Třeba jste od rodičů často slyšela, že jedině, když budete dřít, tak se budete mít dobře. Naše mysl je během dětství i dospívání poměrně lehce programovatelná a v dospělém životě pracuje se vzorci, které do sebe vstřebala v tomto inklinovaném období. I když jsou v rozporu s tím, co vlastně chceme. Abyste svůj život i způsob přemýšlení změnila, musíte tyto vzorce odhalit a zapracovat na jejich oslabení. S tím vám mohu pomoci já nebo můj tým koučů.
Pokud chcete odhalit své podvědomé emoční naprogramování a zpracovat na něm, zkuste návod, který popisuji v mé knize „Cesta mimořádné ženy“.
Naučím vás krok za krokem pracovat se svými Emočními rovnicemi tak, abyste svoji mysl zbavila zbytečného emočního balastu z minulosti.
Více o mé knize najdete zde: Cesta mimořádné ženy
Objevte kouzlo každodennosti
Mé klientky často vedu k jednoduchým a velice účinným technikám, které mohou udělat velký zázrak. Má to však jednu podmínku. Je zapotřebí je praktikovat každý den tak, aby si na ně mysl navykla. Jsem si zcela jistá tím, že si každá z nás dokáže sama na sebe najít každý den alespoň 10 minutek. I během tak krátké doby se můžeme věnovat sobě, dobíjet své baterky a posouvat se ve svém osobním růstu. Buďte v tomto ohledu nekompromisní a vyznačte si ve svém diáři jasné časy, kdy se budete věnovat jen sama sobě. Pokud se vám to nedaří během dne, věnujte se sama sobě před usnutím. Je to mnohem lepší činnost, než třeba usínat u televize nebo popíjet víno.
Zde jsou mé doporučené činnosti, které zklidní váš nervový systém a posunou vás dále:
- dechová cvičení
- jóga a jiná relaxační cvičení zaměřená na protažení zad
- kreslení mandal
- masáž rukou nebo nohou (sama sobě 🙂
- četba literatury z oblasti osobního růstu
- práce na Emočních rovnicích
- tanec
- pečení a vaření
- jakákoliv ruční práce (pletení, háčkování, práce s květinami)
- hra na tibetskou mísu
- krátká procházka na čerstvém vzduchu
- meditace a vizualizace
- horká vana s levandulovou esencí
Důležité je, aby vám konkrétní činnost působila příjemné emoce a vy jste měla možnost být sama se sebou. I když to bude jen 10 – 15 minutek, takový každodenní rituál má obrovské výsledky!
Jaké jsou vaše priority?
Mých klientů, kteří jsou permanentně vyčerpaní a nejsou ochotni si na sebe najít ani chvíli času, se po nějaké době ptám na jedinou otázku: “Co je pro vás vlastně v životě důležité?” Pokud mi odpoví, že peníze a kariéra, nemá ani smysl pracovat dále. Upřímně, zatím mi takto nikdo z nich neodpověděl. Většina z nich mi pověděla, že je pro ně prioritní zdraví a rodina. Věřím, že stejné priority máte i vy. Ve finále je úplně jedno, kolik jsme vydělali peněz a kolik jsme si koupili hmotných věcí. Důležité je, jaké vztahy vytváříme a jestli uvnitř sebe nosíme pocit vnitřního naplnění.
Pokud je tedy naší prioritou být šťastný, musíme počítat s tím, že při změně položíme nějakou tu oběť. Možná budeme mít méně peněz a v práci s námi nebudou tak spokojení, jako dříve. Nejspíše si budeme muset nastavit nová pravidla se svými protějšky, dětmi i rodiči. Pravděpodobně sami se sebou občas budeme bojovat, protože jsme nepodali 100% výkon. Rozhodně toho ale ve finále nebudeme litovat. Protože když si dovolíme věnovat sami sobě a dáme na první místo své zdraví i vztahy s druhými, můžeme docílit pocitu vnitřní spokojenosti. Budeme mít také více energie a možná právě díky tomuto rozhodnutí se v životě vydáme směrem, který souzní s naším srdcem. Nikoliv s tím, jak byla v minulosti naprogramována naše mysl.