Snažíme se jíst lehké jídlo a často se na jaře detoxikujeme. Děláme maximum pro to, aby se naše tělo cítilo lépe, ale co naše duše? Umíme se stejným způsobem starat o náš vnitřní pocit lehkosti? V naší společnosti už není tak běžné praktikovat takzvanou mentální hygienu, přitom je to jeden z nejdůležitějších kroků k tomu, abychom se cítili dlouhodobě šťastní.
Mentální posilovna
Když chcete mít lepší tělo, začnete třeba chodit do posilovny, běhat nebo cvičit jógu. Úplně stejné to je s naší psychikou. Prvním krokem je rozhodnutí, že se chci o svou duši starat a budu se jí pravidelně věnovat. Zároveň ale počítám s tím, že mně například nepůjde okamžitě meditovat půl hodiny denně nebo mít čistou hlavu za týden. Mentální trénink je doopravdy trénink a je zapotřebí se na začátku obrnit trpělivostí. Krok za krokem nechat svoji mysl navyknout na nové mentální návyky.
Co tíží hlavu, má být na papíře
Navykla jsem si psát na papír nebo do telefonu vše, co mě napadá k práci nebo i k mému osobnímu rozvoji. Občas dokonce vstanu v noci z postele, napíšu si pár poznámek, a zase si jdu lehnout. Naše mysl má tendenci se díky obrovskému návalu informací z vnějšího světa zaplňovat a nedovolí nám poté zůstávat ve vnitřním klidu nebo dokonce i spát. Když tedy máte v hlavě vír myšlenek, sedněte si a sepište vše, co vám “lítá hlavou”. Tento návyk vám zajistí, že se nebudete cítit v neustálém tlaku a pocitu, že nic nestíháte. Získáte pocit, že se vám myšlenky a úkoly neztratí a mysl tak může odpočívat.
Alespoň jeden den mentálního volna
Díky tomu, že podnikám, mohu pracovat vlastně pořád. Chci sebe i svou firmu posouvat dále, a tak přichází stále nové nápady, náměty na články a do toho podněty od mých lidí ve firmě, obchodních partnerů. Na začátku mého podnikatelského života jsem pracovala každý den, jen o víkendu to bylo méně. Což bylo špatně. Přestala jsem vnímat pocit opravdového volna, během kterého odpočine nejen mé tělo, ale hlavně mysl. Po nějaké době jsem se naučila zcela vypnout a alespoň jeden den o víkendu prostě počítač ani email neotevřu. Vaše mysl, stejně jako vaše tělo, potřebuje odpočívat a nedostávat neustálé impulsy. Buďte na sebe v tomto ohledu přísní, protože si jinak zaděláváte na únavový syndrom nebo také syndrom vyhoření.
Ranní dobíjení v přírodě
Vím, že je to pro mnohé z nás luxus, chodit ráno do lesa a tam alespoň chvíli meditovat. Mně osobně se to také nepodaří každý den, ale kdykoliv mám možnost, vstanu brzy ráno a jdu do klidné přírody. Někdy postačí, když si stoupnete mezi stromy, zavřete oči a volně dýcháte. V přírodě můžete nalézt potřebnou stabilitu i vnitřní klid, který se nám ve městě vytrácí. Až někdy budete takto v přírodě, zkuste si onen klidný obrázek “vyfotit do mysli”. Kdykoliv budete v pracovním chaosu vnitřně rozpolcení, vybavte si fotografii z lesa a naciťte se na klid, který jste v dané chvíli prožívali.
Zvířata, děti, smích a dobré jídlo
Když je mi nejhůř a mám pocit, že moje hlava praskne, jdu si hrát s mým psem, pustím si dobrou komedii nebo se zavřu do kuchyně a peču. To je můj recept na přetíženou mysl a ztrátu energie. Zvířata do našeho života přinášejí mnoho krásného, stejně tak jako dobré jídlo nebo smích. Někdy stačí jen chvíle, abychom si mentálně odpočinuli a vrátili se do víru práce a povinností.
I když nebude nic, vždycky něco bude
Věta, která možná na první přečtení nedává smysl. Je to ale jedna z mých manter, kterou si vybavím, když mám mysl plnou strachu. Každý z nás někdy prožívá existenční strachy, v menší nebo větší míře. Jak to bude za rok, zaplatíme vůbec hypotéku a co bych dělala, když bych ztratila práci? Takové myšlenky naši mysl vyčerpávají a takzvaně se nám cyklí. Já si v těchto momentech připomenu, že nezáleží na tom, co bude. Důležité je, že mám sebe a hlavně, věřím v sebe. Moje schopnosti mi nikdo vzít nemůže, a ať se bude dít cokoliv, vždy budu člověkem, který se zvedne a začne něco dělat. I kdyby tisíckrát spadnul, opráší kolena a půjde dále. Není důležité, co máme v hmotném světě. Primární je to, co nosíme uvnitř sebe.
Potřebujete pomoci s odlehčením své mysli nebo jste se již dostali do fáze únavového syndromu? Pojďte na to se zkušeným koučem, můj tým najdete zde: Tým koučů