Dnes jsem u pokladny v obchodě pozorovala lidi. A říkala si, co asi každému z nich běží hlavou? Jsou to všední myšlenky nebo se zrovna ti lidé rozhodují o něčem důležitém? Nad čím vlastně většinu dne přemýšlíme a není těch myšlenek tak trochu moc? Tento týden mě hezky zastavila moje učitelka jógy Lucie Königová, která řekla, že jsme prakticky od narození navyknutí přetěžovat svůj nervový systém. Nejdříve nám ho přetěžuje okolí, i když si to jako děti nepřejeme, poté tento návyk převezmeme a podvědomě používáme i v dospělosti. Jsme prostě zvyklí být v neustálé interakci s vnějším prostředím a neumíme být v tichu, bez podnětů.
V dnešním článku bych vám chtěla dát pár tipů, které vám pomohou k tomu, abyste svému nervovému systému ulevili. Sama níže uvedené techniky používám a vím, že fungují dokonale. Jen je zapotřebí je dělat 😉
Kozí vidění je v pořádku
Někdy se tomu říká kozí vidění nebo koukání do blba. Z tohoto meditačního stavu nás často okolí vytrhávalo s tím, že vypadáme divně a nutilo nás, abychom svoji mysl opět zaměstnali. Já osobně kozí vidění zbožňuji a vím, že právě tímto způsobem si můj nervový systém ulevuje od přetížení. Kromě toho, podívejte se na tu kozu, jak je spokojená! 🙂
Takže si dovolte mít stavy, kdy jen koukáte a na nic nemyslíte. I těch pár desítek vteřin vás občerství. Ať žije kozí vidění!
Vytvořte si mentální zahradu
Když pracuji s klienty, kteří jsou ve své mysli hodně přetížení, vedu je k jedné jednoduché vizualizaci. Představte si, že vaše mysl je jako zahrada. Sedněte si doprostřed a pozorujte, co všechno jste si do té zahrady nanosili (většinou vidíme spoustu krabic, harampádí a lidi, o které v myšlenkách právě teď nestojíme). A nyní si představte, že z této zahrady mizí vše, nad čím právě v tento moment nechcete přemýšlet. Mizí jedna krabice za druhou, mizí otravný šéf a všechny nesplněné úkoly. Najednou sedíte ve své mentální zahradě bez zbytečností a můžete si ji vyladit podle svého. Určitě je zde najednou světlo a vaše tělo je mnohem uvolněnější. Tak, jaké květiny zde chcete mít? A co zvířata? Jaké vůně chcete cítít? Vymazlete si svoji mentální zahradu do maxima a vnímejte klid, který jste si právě vytvořili.
Do mentální zahrady se můžete v myšlenkách vracet kdykoliv se budete cítit ve stresu nebo budete přetížení. Je to vaše místo, oáza klidu, kterou vám nikdo nemůže vzít. Jen vy také rozhodujete o tom, kdo s vámi v mentální zahradě bude. Funguje to, že?!
Mějte ohebnou páteř
Páteř je pro nás životně důležitá nejen z hlediska pohybu, ale také kvůli četným nervovým zakončením. Žádná fyzická oblast není z hlediska ohebnosti důležitější, než právě páteř a vše kolem ní. Protože právě kolem páteře se usazují emoce, které jsme nebyli schopni zpracovat. Najděte si tedy cvičení, které vaší páteři bude prospívat a určitě je dobré si najít i pár cviků, které budete praktikovat doma. Věřte mi, že i pár minut cvičení denně vám v tomto ohledu přinese skvělé výsledky. Když budete mít uvolněnou a ohebnou páteř, bude vyladěný i váš nervový systém. Já osobně zbožňuji tento cvik, který mě naučila zmíněná učitelka jógy:
Stoupněte si ke zdi zády a vizualizujte si vaši páteř. Nyní si představte, že každý obratel páteře chcete do té zdi za vámi obtisknout. Nalepujte se ke zdi od krční páteře až po bederní, poté zvolte opačný směr. Nezapomeňte dýchat! Uvidíte, že to není jednoduchý cvik, ale je naprosto skvělý a vaše páteř bude vrnět blahem!
Týden bez médií a sociálních sítí
Možná máte pocit, že při sledování Facebooku nebo televize vlastně odpočíváte. Tak to se hluboce mýlíte. Vaše mysl totiž neustále nasává nové a nové informace i podněty, bohužel často i negativní. I když fyzicky odpočíváte, váš nervový systém pracuje na plné obrátky. Nebojte se tedy ticha a na týden televizi vypněte. Zkuste také vynechat sledování sociálních sítí, a to alespoň po probuzení a před usnutím. Věděli jste, že nejnovější výzkumy mluví o tom, že sledování sociálních sítí ráno a večer způsobuje zánětlivé procesy? Dopřejte tedy své mysli po ránu a před usnutím odpočinek od vnějších podnětů. Možná vám to ze začátku půjde ztuha, ale je to jen o změně návyku. A nebojte se, nic vám neuteče 😉
Další (a možná také netradiční) tipy…
- zpívejte mantry a vymalovávejte mandaly
- hrajte na tibetskou mísu
- meditujte a praktikujte dechová cvičení (každá minuta se počítá)
- choďte do sauny (bez časopisu)
- jděte do lesa a buďte tichými pozorovateli přírody
- hrajte si s dětmi a smějte se
A pamatujte si, odpočinek je také práce! 🙂