Potřebujete udělat zásadní rozhodnutí, ale nedokážete se, lidově řečeno, rozhoupat. Kdykoliv se rozhodnete pro jednu variantu, po chvíli ji znegujete a vracíte se stále do stejného bodu. Ve svém přemýšlení se beznadějně cyklíte a nevíte, jak z bludného kruhu ven.
Jakým směrem se vydat? A je lepší naslouchat své intuici i pocitům, nebo je lepší jít racionální, logickou cestou?
V mé praxi se často setkávám s tím, že se moji klienti nejsou schopni rozhodnout. Většinou je trápí nerozhodnost ve vztahové oblasti, ale nejsou výjimkou i profesní či finanční rozpory. V dnešním článku bych vám chtěla vysvětlit, proč se nám často nedaří správně, a hlavně v souladu se sebou, rozhodovat. A také se zaměříme na to, jakým způsobem se v rozhodování vylepšit, získat zde zdravé sebevědomí.
Logika versus emoce
Ano, to je skutečná příčina toho, proč se nám často nedaří jasně a pohodově rozhodovat. Emoce nám velí jít jednou cestou, racionalita druhou. Jakou cestou se tedy vydat? A není příliš nebezpečné nebo sobecké jít směrem, který je primárně v souladu s mými tužbami? Mnoho mých klientů se v minulosti rozhodlo jít cestou logiky a společenského souhlasu. Vzali si protějšek, který se líbil jejich rodičům a zapadal do škatulky “vhodný partner/ka”. Vystudovali školu, která měla potenciál pro budoucí kariéru. A tak bych mohla pokračovat dále, a dále.
Problém je však v tom, že naše racionální rozhodnutí, pokud nejsou v souladu s našimi tužbami, nás dovedou do šedého života, ve kterém necítíme naplnění a radost.
Ano, náš život vypadá zvenku v naprostém pořádku, mnozí nám jej mohou dokonce závidět! Otázkou však zůstává, jak se v takovém životě cítíme a zda v této racionálně zvolené variantě vnímáme vnitřní radost i naplnění.
Možná si teď říkáte: “Dobře, ale když se budu orientovat jen svým srdcem a tužbami, nedopadnu ještě hůře?” Je mi naprosto jasné, že máte z emočních a intuitivních rozhodnutí strach. Je to zcela přirozené, protože na takový způsob rozhodování nejsme navyknutí a od dětství jsme vedeni k racionálnímu způsobu smýšlení i života. Primárně se nesoustředíme na to, co chceme, ale na to, co bychom měli a musíme.
Chtěla bych vás v každém případě ujistit, že správnou cestou není rozhodování na základě okamžitých emocí, bez rozmyslu. To je druhý extrém, který nás také nemusí přivést do života v radosti. Je zapotřebí hledat balanci!
Uf, teď se vám nespíše ulevilo, že? Pojďme si v tom tedy udělat pořádek.
- Pro naše správné rozhodnutí je velice důležité, aby bylo v souladu s racionalitou i emocionalitou.
- K tomu je však zapotřebí, abychom znali nejen své racio a logičnost, ale i své emoce.
- A také je nutné, abychom se zbavili svých negativních Emočních rovnic, které nosíme v našem podvědomí.
Protože právě negativní emoční naprogramování nám může bránit v tom, abychom se rozhodovali v souladu s naším životním záměrem. Potřebujeme si tedy udělat pořádek ve svém podvědomí a nastavení z dětství, abychom našim emocím rozuměli, a byli schopni dělat správná rozhodnutí.
Pamatujte si, že kdykoliv máte rozpor mezi emočním a racionálním smýšlením (hlava chce jít jedním směrem, srdce druhým), znamená to, že v sobě nosíte negativní emoční naprogramování. A to je zapotřebí objevit i pročistit tak, aby pracovalo pro vás!
Pokud vás tedy čeká zásadní rozhodnutí, a vy se cyklíte stále dokola, udělejte si nejdříve pořádek ve svém emočním naprogramování a zmapujte si své podvědomí. Můžete to zvládnout i pomocí mého online kurzu “Generální úklid života”, nebo se objednejte na osobní konzultaci s mým týmem koučů.
Následek nevhodné výchovy
Dalším aspektem, proč nejsme schopni se rozhodovat, je nedostatečná důvěra v sebe, svou hodnotu i názory. Jak je možné, že je někdo tak sebejistý a dobře ví, co je pro něj dobré? A proč někteří z nás neustále pochybují o svých kvalitách, i když vykazují skvělé výsledky?
Ano, opět jsme u našeho naprogramování, které si neseme z doby našeho dětství a dospívání. Zkuste se zamyslet nad následujícími otázkami:
- Jakým způsobem mě rodiče hodnotili a kdy přicházela pochvala?
- Srovnávali mě rodiče s ostatními a chtěli po mě co nejlepší výsledky?
- Podporovali mě moji rodiče v tom, co mě bavilo? Nebo mě nutili do aktivit, které jsem nenáviděl/a?
- Dostával/a jsem tresty, kdykoliv jsem udělal/a něco špatně?
- Dávali mi rodiče najevo, že jsem pro ně důležitá a přijímají mě v přirozenosti?
- Zkuste si na zodpovězení otázek udělat čas a uvidíte, že si mnoho uvědomíte.
Když nás rodiče například srovnávají s ostatními, a dávají druhé jako vzor, získáme tak přirozeně pocit méněcennosti. Dříve či později si také začneme myslet, že druzí ví vše lépe, než my a tak se orientujeme primárně jejich názorem. Neumíme si tak vytvářet vlastní, a zde začíná bludný kruh jménem nerozhodnost.
Rodiče by ve svém dítěti měli probouzet zcela opačné pocity. A těmi je víra ve své vlastní názory i schopnosti, zdravá sebeláska i úcta k druhým. Ano, mohu se nechat inspirovat druhými, ale není přece nejdůležitější, v čem se já osobně cítím dobře? Když si uvědomím, co je pro mě dobré a laskavě si prosazuji svá přání i tužby?
Stejně tak je pro naše rozhodování destruktivní perfekcionismus, který je opět následkem nevhodné výchovy. Máme v sobě vnitřně zafixováno, že musíme být nejlepší (a dvojka je přece špatně), a to je poté rozhodování mnohem těžší. Nesmíme přece chybovat a za chybu může přijít trest! I takové programy v sobě nosíme, a je zapotřebí se jich zbavit. Jinak se nikdy nebudete rozhodovat lehce, v souladu se svými tužbami.
Zaručený postup, jak se správně rozhodovat
A na závěr tu pro vás mám postup, který vám v rozhodování může pomoci:
- Ujasněte si, jaké podvědomé emoční programy v sobě nosíte. Pročistěte si své emoční podvědomí, které vás ovládá, ani o tom nevíte. Můžete pomocí mého kurzu “Generální úklid života” nebo při konzultacích s námi.
- Přijměte, že pro váš život je důležité, jak se cítíte. Není to jen o racionalitě, ale i emocionalitě. Sice se můžete rozhodnout na základě logiky, ale jak se ve výsledku budete cítit? Není jedno, co si bude myslet okolí? (oni váš život žít nebudou!)
- Hledejte tedy při rozhodování polohu, která bude v rovnováze mezi vaší logikou a emocemi. Není dobré potlačit ani jednu ze složek naší osobnosti. Naše pocity nám často velí jít cestou, která se může zdát bláznivá, ale není to jedno? Hlavní je, když nám v ní bude dobře!
- Z hlediska racionality si napište, co pro vás budou jednotlivé cesty znamenat. To je praktická část rozhodovacího procesu.
- Z hlediska emocionality si udělejte jednoduché cvičení:
Sedněte si a mějte pro sebe chvíli klidu. Zavřete si oči a prodýchejte se, nalaďte na svůj dech. Vezměte si všechny varianty rozhodování, budeme si prociťovat jednotlivé cesty. Vezměte si první variantu a přesuňte se do budoucnosti. Jak se budete cítit? Budete šťastní? Jaké emoce i pocity vnímáte na svém těle?
Vezměte si další variantu a udělejte stejné cvičení… jak se budete cítit, jaké emoce prožíváte, co vám říká vaše tělo?
Takto si meditačně projděte všechny varianty a u každé si zapište, co přesně jste cítili i co vám říkalo tělo.
U jaké varianty jste se cítili nejlépe? Právě ta je nejvíce synchronní s vámi, a měli byste se jí rozhodně držet!
A co říci závěrem?
Vím, že někdy může být naše rozhodování doopravdy náročné. Já sama jsem často váhala, jakou cestou jít, ale od té doby, co naslouchám svým pocitům a intuici, můj život je mnohem snadnější. Mám zkušenost s tím, že když jsem se snažila vše “urvat logikou” a natlačila jsem se do rozhodnutí, které mně pocitově nesedělo, vždy to dopadlo špatně. A tak jsem usoudila, že přece jen bude lepší, když začnu zcela naslouchat svým pocitům, emocím i intuici. A víte co? Moje životní cesta je od té doby mnohem pohodovější i šťastnější. I když se druhým může často zdát bláznivá, přinejmenším netradiční 🙂