Úzkostné stavy a obavy mohou postihnout každého z nás. Většinou se projevují psychickou i fyzickou paralýzou, včetně neschopnosti racionálního uvažování. Často nemůžeme klidně dýchat, svírá se nám hrudník nebo krk, a jen těžko v takových stavech prožíváme radost ze všedních dnů.
V mé praxi se s úzkostnými stavy svých klientů setkávám poměrně často, a ráda bych vám v dnešním článku dala praktický návod na to, jak úzkosti zvládat. Pokud vás však trápí panické strachy, vřele vám rovnou doporučuji práci se zkušeným koučem nebo psychoterapeutem. Právě panické strachy mají tendenci se somatizovat v našem fyzickém systému a práce s nimi vyžaduje delší čas i spolupráci s odborníkem.
Úzkosti si připusťte
To co potlačujeme, má tendenci nabírat na intenzitě a v případě úzkostných stavů to platí dvojnásob. Když proti nim budete bojovat tak, že si jich “na oko” nebudete všímat, akorát se budou zvětšovat a vám se rozhodně neuleví. Mnohem lepší je úzkosti přijmout a třeba si říci: “Aha, jsou tady úzkosti a strachy”. Tím se pasujete do role většího pozorovatele, který se nemusí nechat vtáhnout do hry samotné. Své úzkosti si můžete představit jako mraky na obloze. Jen se na ně díváte, ale nejste jejich součástí. A také dobře víte, že se mraky pohybují, takže přicházejí i odcházejí.
Buďte otevření změně
Zážitky z naší minulosti do velké míry ovlivňují to, jakým způsobem se chováme a přemýšlíme v přítomném okamžiku. Jde jen o to, zda nás minulost ovlivňuje pozitivním, nebo naopak negativním, způsobem. Pokud vás spíše deformuje a negativně ovlivňuje, vřele bych vám doporučila si pročistit své emoční podvědomí, aby na vás tyto vzorce neměly takový vliv. Zároveň je určitě přínosné, abyste byli otevření tomu, že vše může dopadnout jinak, než tomu bylo v minulosti. Možná jste opakovaně prožili zklamání v oblasti práce, ale proč by to mělo mít stejný konec i ve vašem novém působení? Každý z nás prožil zklamání v mezilidských vztazích, ale proč nedat šanci tomu, že přijde šťastné období bez zranění? Zkuste připustit, že váš nový příběh může mít dobrý konec a vše dopadne tak, jak si přejete. Máte vždy na výběr. Buď uvidíte sklenici z poloviny prázdnou, nebo plnou.
Zapisujte si myšlenky na papír
Mnoho lidí trpí úzkostmi i proto, že mají svoji mentalitu zatíženou nespočtem nevyřešených problémů a nedokončených úkolů, které pro ně mají nějakou prioritu. Dokud se jim nepodaří všechno vyřešit a dokončit, jejich mozek s neuzavřenými událostmi pracuje. To je hlavním principem naší nespavosti, konkrétně neschopností usnout i několik hodin. V tomto případě vám pomůže, když si pořídíte zápisník, do kterého si před spaním zapíšete vše, co potřebujete udělat nebo co vás i trápí. To, co pojmenujete, ztrácí na své síle a zároveň váš mozek nebude mít takovou tendenci vás s nedokončeným úkolem tolik obtěžovat. Svým způsobem se uklidníte jen proto, že vaše obava dostane vědomou formu, a má tak větší šanci na její vyřešení.
Pracujte na svém uzemnění
Když začnete pracovat na svých úzkostech, primárně se nejspíše budete soustředit na práci se svojí mentalitou. Pokud však chcete tyto nepříjemné stavy dobře zvládat, bude zapotřebí, abyste neopomínali i svůj fyzický systém. Právě naše tělo nám může pomoci k tomu, abychom se úzkostí zbavili, nebo je poměrně efektivně eliminovali během krátké chvíle.
K tomu, abyste byli vnitřně stabilní, potřebujete mít pevný střed svého těla. Několik centimetrů pod naším pupkem se nachází energetický bod tan tien, který je centrem naší vnitřní stability. Tento bod můžete posilovat jen tím, že si v této oblasti představíte červenou kuličku, která se s každým nádechem zvětší a zintenzivní se její barva. Svůj střed těla určitě můžete posilovat i klasickým způsobem, ideálně pomocí posilování břišních svalů, jízdě na kole nebo při intenzivnější chůzi.
Pro zvládání úzkostí je také velice důležité, abyste byli propojení se zemí, neboli ukotvení. Udělejte si každé ráno alespoň 50 – 100 dřepů a během nich si představujte, jak z vašich nohou vyrůstají kořeny, které prostupují až do země a zde se zakořeňují. Toto jednoduché cvičení je velice účinné!
Orientujte se na přítomný okamžik
Většina našich úzkostných stavů nastává jako následek našeho přemýšlení o tom, co by se eventuelně mohlo stát v budoucnosti. Já tomu říkám “katastrofické scénáře”, které se sice z 99,8% nikdy nestanou, avšak dokážou nám kompletně zničit přítomný okamžik. Řešením je tedy orientace na něj a k tomu využijeme našich 5 smyslů. Zkuste si následující jednoduché cvičení:
Posaďte se, narovnejte páteř a soustřeďte se na svůj dech. Pomalu zklidněte svoji mysl a přesuňte své vědomí do oblasti nohou. Jaký povrch cítíte pod ploskami nohou? Chvíli zde v myšlenkách zůstaňte. Poté se orientujte na to, co zrovna cítíte, co vidíte, co slyšíte a nakonec, jakou chuť máte na jazyku. Když se takto každý den pozastavíte a spočinete v přítomnosti i na pár minut, výrazně se vám od úzkostí uleví.
Nebojte se o svých úzkostech mluvit
Poslední tip se mnohým z vás může zdát triviální, ale ve skutečnosti na něj často zapomínáme. Někdy můžeme trpět vnitřní úzkostí jen proto, že jsme naše obavy a strachy nevyslovili před druhým člověkem. Když je vědomě pojmenujeme a dáme ji určitou formu, většinou ztratí na své síle. Nebojte se tedy najít dobrého kouče, který vás vyslechne a zároveň začnete na vašich úzkostných stavech systematicky pracovat. Společně se vám podaří odhalit příčinu toho, proč vám úzkosti přišly do života, projdete si uzemňujícím cvičením a získáte mnoho praktických technik, které vám do všedních dnů přinesou více radosti a uvolnění.