Rozčiluje vás, že jíte v noci nebo si dáváte příliš mnoho kávy? Na jednu stranu víte, že některé návyky vám neprospívají, ale na druhou stranu nejste schopni se svých neřestí zbavit. V dnešním článku bych vám chtěla ukázat, jak naše návyky vznikají, a zároveň vám dát praktický návod, jak se zbavit těch nezdravých.
Poznejte svůj mozek
Pokud se chcete vymanit z otroctví svých návyků, je zapotřebí, abyste poznali fungování vašeho mozku. Protože právě ten je zodpovědný za to, jaké formy chování si každý moment našeho bytí volíme.
Mozek si vytváří cestičky – podle toho, co děláme a jak často to děláme. Čím více tedy určitou činnost praktikujeme a čím vyšší emoci u ní prožíváme, tím snadněji se náš návyk vytváří. Je to stejné, jako u cesty v trávě, kterou lidé vyšlapou. Čím více zde chodí, tím je cesta zřetelnější.
Mozek je neuroplastický – což znamená, že je schopen své neurorynaptická spojení měnit. Opět podle toho, jaké impulsy mu dáváme a jakým způsobem se chováme. Každý návyk doprovází neurosynaptické spojení, které je silné podle toho, jak často svůj způsob chování využíváme. V momentě, kdy svůj způsob chování změníme, oslabí se i neurosynaptická vazba. A vytvoří se vždy nová v případě, kdy začneme pravidelně dělat něco nového.
Návyk vzniká 21 dní – je vědecky dokázáno, že mozek si nové a silnější neurosynaptické spojení vytvoří (nebo naopak oslabí) po třech týdnech. Platí však, že danou činnost musíme (ne)dělat každý den bez jediného vynechání.
Vypátrejte spouštěče
Když budete mít nezdravý návyk v tom, že sníte celou tabulku čokolády, musí mít její pojídání nějaký spouštěč. Může to být jakákoliv situace, člověk nebo okolnost, která vás vyhazuje z rovnováhy a způsobuje vám, že sáhnete po nezdravé berličce. Zkuste si tedy na papír sepsat všechny spouštěče, které vždy odstartují váš nezdravý návyk. Pokud děláte něco, co vašemu zdraví nebo psychice neprospívá (a dobře o tom logicky víte), musí zde být nějaký hlubší důvod, proč to děláte. Když se vám podaří vypátrat spouštěče nezdravého chování, můžete na nich postupně zapracovat. A hlavně, když se do spouštěcí situace dostanete, už budete dobře vědět, že je zapotřebí se zachovat jinak.
Pokud jste si své spouštěče našli, napište si k nim, jak je můžete řešit jinou, zdravější cestou. A zároveň se zamyslete nad tím, jak se v konkrétní situaci zachováte. Nově a zdravě. Když se vrátím k našemu příkladu s čokoládou, zkuste si v moment, kdy přijde chuť, dát vodu s citrónem a hluboce dýchat. Nebo se jděte projít ven, uvařte si zdravou kávu nebo zavolejte kamarádce. Jednoduše navrhněte mozku jiné řešení, na které si postupem doby navykne.
Pracujte na své vnitřní síle
V případě, že saháte po nezdravých berličkách nebo máte destruktivní návyky, jasně to ukazuje na vaši nedostatečnou vnitřní balanci i zdravou sebelásku. Můžete počítat s tím, že cesta za vnitřní stabilitou a sebeláskou bude na delší dobu, na druhou stranu se to určitě vyplatí. Hledejte tedy příčiny toho, proč se dobrovolně ničíte a co je skutečným důvodem vaší psychické nerovnováhy. Zároveň začněte posilovat svůj střed těla, ve kterém sídlí bod zvaný Tan tien. Je to silné energetické místo, které se nachází přibližně 5 cm pod vaším pupkem a hojně jej využívají lidé, kteří praktikují bojové umění. Tento bod můžete posilovat vizualizacemi (červená barva) nebo postačí i to, že budete svůj střed těla posilovat fyzicky.
Nedaří se vám?
Možná se svých nezdravých návyků snažíte zbavit dlouhou dobu, ale stejně se dříve či později dostanete na začátek. Věřím, že cyklení se v životní nerovnováze je extrémně nepříjemné a vyčerpávající. Někdy je zapotřebí, abyste se podívali do ještě větší hloubky svých problémů, avšak ideálně s terapeutem nebo koučem. Právě spolupráce s ním vám pomůže k tomu, abyste své chování pochopili v nové perspektivě a dlouhodobě se svých obtíží zbavili. Držím vám palce a pokud byste potřebovali, obraťte se na mě nebo moji kolegyni Kateřinu Matlákovou, která má v této oblasti mnoho zkušeností.