Pomalu se blíží finále výběrové řízení do mé školy koučů PURE MIND, která začíná na konci března. Během pohovorů s uchazeči často narážím na jejich obavy, jestli je vlastně možné se uživit něčím, co mě baví a zároveň takovou práci dělají tisíce jiných. Dnešní článek není určený jen těm, kteří se chtějí pustit do profese kouče. Je pro všechny z vás, kdo se bojíte vkročit do nové oblasti podnikání nebo prostě chcete začít dělat to, co milujete. Úspěch má totiž svá pravidla. Je dobré je poznat a rozpouštět tak své obavy z toho, že se mi vytoužená změna nepodaří.
Úspěch = 20% talentu + 80% píle
I v oblasti úspěchu platí Paretovo pravidlo. Talent je pro naše působení určitě důležitý, protože nás poté práce baví a jsme v ní mnohem lepší, než ostatní. Talentové vlohy nám vznikají už v prenatálním období a nejsou otázkou genetiky. Každý z nás v sobě nosí přibližně 5-7 těchto vloh, a je dobré je znát. Dají se odhalit s koučem, který umí talent vyhledat. Co je ale důležité – talentové vlohy vás nespasí. Můžete mít sebevětší dar, ale pokud na svém podnikání a snech nepracujete, je vám k ničemu. To, co vám vždy zajistí úspěch, je dlouhodobá a vytrvalá koncentrace na realizaci vašeho snu. Musíte pro něj prostě něco udělat. Být vytrvalí. Nezvdávat se. A spoléhat na to, že se všechna ta snaha jednoho dne projeví.
Úspěch = objevování svých bloků
Když jsem začínala před 14 lety podnikat, měla jsem obrovské strachy. Jestli se mé podnikání vůbec rozjede, zda budou chodit zákazníci a zároveň, jestli já sama vše zvládnu. Byla to pro mě obrovská výzva a naučila jsem se konfrontovat se všemi negativními emocemi, které jsem díky začínajícímu podnikání prožívala. Pro mě osobně bylo nejdůležitější si uvědomit, že mnoho mých strachů pochází z mého dětství a rodinného nastavení. Všechny své podvědomé vzorce chování jsem postupně odstraňovala a tak ještě více poznala sama sebe. Lekce k nezaplacení. Je zcela přirozené, že strachy i jiné negativní emoce prožíváme. Jsou naší součástí. Co je ale zásadní, musíme se s těmi bubáky konfrontovat a pracovat s nimi tak, aby nás nepohltily. O tom, jak zvládat strach a stres mluvím v rámci mého nového audioprogramu : “Ukončete svůj stres a získejte vnitřní rovnováhu”, tak si jej zkuste poslechnout.
Úspěch = důvěra ve vlastní jedinečnost
Ano, existují stovky a možná tisíce koučů, designerů, blogerů, kuchařek… V každém oboru je nějaká konkurence, a je to vlastně dobře. Zákazník má možnost si vybrat toho, kdo je mu blízký a je mu příjemná jeho prezentace. Já osobně se primárně vůbec nekoncentruji na konkurenci a to, co dělá. Vždy se soustředím hlavně na sebe, jako značku, kterou buď lidi chtějí, nebo ne. Abyste uspěli, musíte věřit ve vlastní jedinečnost. Věřit ve své kvality, individualitu, energii, která z vás jde a lidi ji cítí. Když si důvěřujete vy, budou vám důvěřovat i vaši zákazníci. Jakmile o sobě budete v základu pochybovat, je to cesta do podnikatelského pekla. Nesmím zde opomenout i sebeprezentaci, která jasně ukazuje na to, do jaké míry si důvěřujete. Jak vypadají vaše webové stránky, jak se oblékáte na jednání s klienty a co si lidé vybaví, když se řekne vaše jméno?
Úspěch = podpora rodiny
Na náš úspěch mají velký vliv ostatní životní oblasti, a to hlavně naše vztahy. Pokud vedle sebe máme milujícího partnera, který nás ve snech podporuje, máme skutečně vyhráno. Skutečnou výzvou je pro ženy podnikat v době, kdy se nemají o koho opřít, z mé vlastní zkušenosti vím, jak moc to může být někdy těžké. Četla jsem rozhovory s mnoha úspěšnými lidmi a všichni se shodují na tom, že bez podpory rodiny by nebyli tam, kde jsou dnes. Pokud se tedy dnes chcete pustit do něčeho nového, požádejte svoji rodinu o to, aby vás podpořila. Většinou jde o mentální podporu, ale co si budeme povídat. Když začínáte podnikat a váš partner vás tak trochu jistí svým příjmem, je to obrovská deviza.
Úspěch = vytrvalost, vytrvalost…
A na závěr se vracím k tomu, o čem jsem psala na začátku. Úspěch je skutečně o vytrvalém konání a víře v to, že se jednou všechny ty kroky sečtou a zaklapne to do něčeho, čemu se říká úspěšný byznys. Věřte mi, že není důležitý začátek. Rozjet s velkým nadšením podnikání není zas až tak těžké. Obtížné chvíle přicházejí přibližně po 1/2 – 1 roce, kdy ještě nevidíte výsledek, ale prvotní nadšení trochu opadlo. Právě tento moment je rozhodující a dělí nás do dvou skupin. Těch, kteří to vzdali a těch, kteří prostě jednou uspějí.
Držím vám v nových začátcích palce a pokud byste potřebovali s rozjezdem podnikání pomoci, jsem tu pro vás 😉