Člověk je tvor společenský a každý z nás se svým okolím vytváří unikátní vztahy. Ať už jsou to naše protějšky, děti, rodiče, přátelé nebo kolegové v práci. Nejobtížnější to bývá v momentech, kdy s druhými vytváříme intenzivnější vazbu a prožíváme ve vztahu k nim určité emoce.
Ve své praxi se velice často setkávám s tím, že moji klienti vlastně nevědí, jakým způsobem si nastavit svoje zdravé hranice. Kde je vlastně ten moment, kdy se ve vzájemném vztahu cítíme svobodní, a zároveň nejsme egocentričtí? A jak to vlastně udělat, když máme druhým říci NE, aniž bychom se poté trýznili výčitkami svědomí i strachem, že už nás nebudou mít ostatní rádi?
Rozhodla jsem se proto napsat tento článek, abychom si v tématu hranic udělali trochu pořádek.
Krok #1 – Poznejte sami sebe
Je velice těžké si nastavit zdravou hranici s druhými, pokud neznám sama sebe. Ano, jako obvykle veškerá práce tedy začíná u nás samotných. Zkuste se nejdříve zaměřit na to, jaké osobnosti vlastně jste. Co od svého života očekáváte, jestli jste více citliví a potřebujete tak dostatek času pro sebe, jaké touhy vlastně máte a co vás ve skutečnosti baví. Když totiž dobře známe sami sebe, je mnohem snažší rozpoznat, kdy svoji hranici porušujeme a přestáváme se ve vztazích s druhými cítit dobře. Pokud máme pevný svůj vlastní střed, snadněji se do něj vracíme.
21 duchovních klíčů k ženské sebelásce
Pokud si neumíte stanovit hranici s druhými, možná je tím pravým důvodem nedostatečná sebeláska. Vydala jsem pro vás unikátní online trénink, ve kterém si osvojíte 21 duchovních klíčů k jejímu nalezení.
Součástí tréninku jsou i afirmační karty, díky kterým se můžete pravidelně dopovat pozitivními afirmacemi a pracovat na vztahu k sobě.
Více informací zde: 21 duchovních klíčů k ženské sebelásce
Krok # 2 – Odhalte své podvědomé naprogramování
Jedním z nejčastějších důvodů, proč utlačujeme sebe na úkor druhých, a tak porušujeme svojí hranici, jsou nevědomé vzorce našeho chování. Ty velice často získáváme už v době našeho dětství a dospívání, v naší mysli zůstávají a určují poté způsob našeho chování i smýšlení. Mezi nejčastější programy mých klientů, kteří si neuměli stanovit hranici s druhými, byly tyto:
Měla bych pomáhat druhým.
Bojím se konfliktů.
Měla bych se zavděčit.
Když nebudu nápomocna, nebude mě mít nikdo rád.
Ostatní jsou lepší než já.
Druzí mě nemusí mít rádi.
Musím být dobrá máma.
Výše uvedené vzorce chování vás vždy povedou do jednání, které je sice v rozporu s vámi, ale strach vám bude bránit v tom, abyste jednali tak, jak vnitřně cítíte. Protože máte svoji potřebnost, přijetí nebo lásku napojené na to, zda jste od druhých přijímáni. Nechcete tak jít do pomyslné konfrontace a vždy budete dělat maximum pro to, abyste se druhým zavděčili. A tím přirozeně porušíte svoji hranici, potlačíte sami sebe.
Krok # 3 – Buďte nohama pevně na zemi
Když potřebujeme zvládnout tíživou situaci nebo ustát konfrontaci se silnou osobností, nemůžeme vlát ve větru. Potřebujeme být naopak silně zakořenění a vnímat podporu země, která nám ji skutečně dává. Zapracujte tedy na své vnitřní stabilitě a dopřejte svému tělu fyzický trénink. Ideální je například každý den ráno udělat několik desítek dřepů, jezdit na kole nebo cvičit náš střed těla. Když budete fyzicky zpevnění, půjde vám lépe stanovit si hranici s druhými.
Krok # 4 – Začněte vnímat své pocity
To, co nám ve zvládání svých hranic může hodně pomoci, je naše tělo i pocity, které v něm máme. Zkuste se více orientovat na to, jak se vlastně cítíte, když třeba odsouhlasíte něco, co vám ve skutečnosti není příjemné. Máte tlak v oblasti hrudníku, krku? Vaše tělo vám vždy bude dávat jasné signály, když porušujete svoji hranici, akorát jste o tom možná do dnešního dne nevěděli. Až budete do budoucna postaveni před nějaké rozhodnutí, stačí se krátce předtím nacítit na sebe. Představit si také obě varianty a vnímat, jak se u jednotlivých variant budete cítit. Jsem si jistá tím, že kdykoliv svoji hranici porušíte, přijdou nepříjemné pocity, negativní emoce i vyčerpání.
Krok # 5 – Nebojte se konfrontace
Naše společnost má bohužel stále zafixováno, že konfrontace s druhými je něco špatného. Konfrontace však neznamená to samé jako hádka, kde se v emocích snažíme toho druhého přesvědčit o své pravdě. Zdravá konfrontace by nám měla přinést příznivý výsledek, a její průběh by měl být víceméně klidný. Jde jen o to, jak vysokou vztahovou inteligenci máme. Je zcela v pořádku, když za druhými přijdeme s tím, že se v určité situaci necítíme dobře a chtěli bychom dané téma otevřít. Když budeme druhým stát za to, rozhodně budou ochotni se s námi pobavit. A když nebudou? Poté to nejspíše nejsou lidé, kterým na vás záleží a je jen otázkou, jestli takové osobnosti chcete mít ve svém životě.
Krok # 6 – Trénujte svoji rozhodnost
Může se vám někdy stát, že když si nad celou situací doma přemýšlíte, je vám naprosto jasné, jak to danému člověku řeknete a jak vše vyřešíte. Jenže poté přijde osobní setkání, vy máte sucho v ústech a najednou vám nejde své myšlenky vyjádřit. A proto je důležité, abyste doma trochu trénovali. Nebojte se mluvit sami na sebe do zrcadla, nebo zkuste toto jednoduché cvičení:
Stoupněte si, narovnejte se a udělejte pár hlubokých nádechů a výdechů (ústy). Poté si dupněte jako malé vzteklé dítě a řekněte nahlas NE nebo NE, JÁ NECHCI. Můžete si klidně před sebou představit danou osobu, vůči které máte problém vyjádřit své emoce a stanovit si s ním hranice. Toto cvičení je velice účinné!
Krok # 7 – Uvědomte si svoji hodnotu
Na závěr je tu jedna rada, která je pro vás tak trochu k zamyšlení. Lidé, kteří jsou si vědomi své vlastní hodnoty a mají se zdravě rádi, obvykle dokáží svoji hranici s druhými udržet. Naopak lidé, kteří si neváží sebe i svých vnitřních hodnot, potřebují potvrzení o své kvalitě od druhých. A snadnou cestou je, že jim budou posluhovat nebo kývat. Jsem si jistá tím, že jste člověkem, který má svojí vlastní hodnotu a zaslouží si, aby vytvářel synergické vztahy. Tak se nebojte sami na sebe pohlížet láskyplně a uvědomit si, že vy jste ta nejdůležitější osoba ve svém životě. Máte nárok na to se cítit dobře a je zcela v pořádku, když druhému řeknete NE. Protože to může znamenat ANO pro vás.
Potřebujete ve stanovení si hranice s druhými pomoci? Ráda vám pomohu já během osobních konzultací nebo se můžete obrátit na můj tým koučů.