V minulosti jsem měla úžasnou klientku, která zvládala poměrně náročnou práci, starala se o své děti, rodiče, byla skvělou partnerkou a sama se o sebe snažila co nejvíce pečovat. Její okolí bylo spokojené, pro všechny byla “sluníčko”, ale když do mé praxe dorazila, byla vnitřně úplně vyčerpaná a vyhořelá. Když jsme hledaly příčinu jejího zhroucení, byla to primárně neschopnost nastavit si své hranice ve vztazích s ostatními. Jednoduše neuměla říkat NE a chtěla, aby všichni kolem ní byli spokojení. V dnešním článku bych vám ráda dala praktický návod na to, jak si žít svůj vlastní život a zároveň mít hezké vztahy s naším okolím.
Proč jsme tu pro všechny a zapomínáme na sebe?
Je skvělé, když se staráte o své blízké a máte kolem sebe lidi, kteří se s vámi cítí šťastní. Zároveň je ale poměrně časté, že je naše mysl podvědomě naprogramována k tomu, abychom druhé uspokojovali, a nevěnovali sami sobě takovou pozornost. Když jsem s mojí klientkou odhalovala skutečnou příčinu její snahy vyhovět a být pro ostatní perfektní, narazily jsme na několik událostí v jejím dětství, které ji přiměly být “hodnou holkou” a primárně myslet na ostatní. Podobné zkušenosti mám i s ostatními klienty. Pokud chceme svůj život změnit v přítomnosti, musíme se ohlédnout do naší minulosti a zjistit, jaké emoční naprogramování jsme během dětství a dospívání získali. Naši rodiče a okolí nás k uspokojování mohli vést určitou formou výchovy, která byla často podmíněná. To znamená, že budeme milováni, jen když se budeme nějakým způsobem chovat. Prvním krokem tedy je, abyste zjistili, jaké programy vám rodiče a okolí do hlavy nahráli, a na nich zapracovali. Protože naše emoční podvědomí je v tomto ohledu neuvěřitelně silné, mnohem silnější, než naše logika.
Jak si stanovit svoji hranici?
Lidé často nechávají druhé, aby překročili jejich hranici příjemného pocitu, protože ani nevědí, kde tato hranice je. Příčinou bývá primárně to, že se neumíme propojit se svými pocity a nedokážeme identifikovat své emoce. Jsme zdatní v oblasti logiky, ale ve svém vlastním emočním světě se nedokážeme zorientovat. Pamatujte si tedy, že hranici si stanovujete vždy podle svých vnitřních pocitů. V momentě, kdy nerespektujete sami sebe a kývnete například na něco, co dělat nechcete, ucítíte sami v sobě vnitřní tlak a nespokojenost. Vaše tělo je v tomto ohledu moudré a vysílá vám jasné signály. Naučte se tedy nekývnout na všechno hned a nejdříve si sedněte do klidu a varianty si prociťte. Představte si všechny varianty a podle pocitů se rozhodněte.
Co když mě ale druzí nebudou mít rádi?
To, co trápí většinu těch, kteří všem vyhovují, je obava z toho, že je ostatní přestanou mít rádi. V momentě, kdy řeknou NE nebo budou prosazovat své vlastní názory. Strach je emoce, kterou zná každý z nás, a je zapotřebí s ní pracovat. Uvědomte si, že lidé s vámi tráví čas, protože je jim vaše přítomnost příjemná. A vztahy jsou o tom, že s druhým vytváříme synergii, ustupujeme ze svého v rámci zachování hezkých vztahů. Pokud vás kamarádka odmítne kvůli tomu, že jste jí jednou nevyhověla, pravděpodobně se nejednalo o zdravý vztah. Mně osobně ještě pomáhá jedna technika, díky které jsem se strachu zbavila:
Než půjdete do náročné situace, sedněte si na chvíli do klidu a představte si, jak chcete, aby ideálně rozhovor probíhal i skončil. Místo katastrofických scénářů si vizualizujte, jak váš názor druhá strana přijímá a s radostí svůj hovor ukončujete. Jednoduše naprogramujte vaši mysl na pozitivní výsledek.
Až budete v samotném rozhovoru, své sdělení druhému vždy říkejte s láskou a bez negativních emocí. Zůstaňte klidní a vysvětlete druhé straně, proč jste se tak rozhodli. Mluvte o svých pocitech a požádejte o pochopení. Důležité je, abyste se nedostali do výčitek a negací.
Mějte své zdroje energie
Pokud se příliš orientujete na spokojenost druhých, pravděpodobně zcela zapomínáte sami na sebe a své zdroje energie. A to je dobré změnit. Je dobré si uvědomit, že pokud nebudeme my sami šťastní, ve finále nebude spokojené ani naše okolí. Právě v nás samotných to tedy začíná. Naplánujte si na každý den aktivitu, která vám dobíjí baterky. Může to být jakákoliv drobnost, jako je vana nebo čtení knihy před spaním. Činnosti, které nám dělají dobře, jsou naše zdroje energie. A ty je dobré každý den využívat pro to, abychom i my měli pocit, že skutečně žijeme.
Pokud se vám nedaří stanovit si vlastní hranici a mít s druhými synergické vztahy, ráda vám pomohu ve formě osobní konzultace. Můj profil najdete zde: Lenka Černá – koučka a mentorka