V druhém díle seriálu o sebevědomí jsme si ukázali skutečné příčiny toho, proč máme nízké sebevědomí. Jak jsem vám ukázala, hlavní příčinou je negativní emoční naprogramování od našich rodičů a dnes se konkrétně zaměříme na jednotlivé výroky, které se nám mohly zapsat jako Emoční rovnice.
Situace # 1 – Všechno děláš špatně
Mnozí rodiče si ani neuvědomují, že jejich dítka mají nárok na to něco udělat špatně nebo nevědět. Jsou to přece děti! Místo toho, aby je rodiče podporovali a chválili, je udupávají do země a jen ukazují, jak jsou jejich děti špatné. Pokud vás například máma nechválila za vaše výtvory a naopak je kritizovala, mohou vám vzniknout následující vzorce:
- Moje práce je k ničemu
- Výsledky mé práce jsou špatné
- Moje práce nikam nevede
- Moji práci stejně ostatní zkritizují
- Jsem neschopný
- Pro mé blízké jsem neschopný
- I když se snažím, má snaha nikam nevede
Jak jsem vám ukazovala v minulém díle, všechny emoční zápisy budou mít tendenci se vám potvrzovat a také budou formovat vaše chování. Jak asi tedy budou formovat vaše chování výše uvedené vzorce?
Situace # 2 – Měl/a bys být lepší
Možná to rodiče myslí s dětmi dobře a chtějí, aby mělo dobré výsledky. Avšak pokud po něm požadují neustálé zlepšování bez pochvaly, jak se bude dítě cítit dobře? Jak dokáže vaše dítko docenit svoji hodnotu, když by mělo být stále lepší? Na základě tohoto nevhodného přístupu vznikají následující vzorce:
- Měl bych být lepší
- Jen jako nejlepší jsem přijímán
- Když nevynikám, jsem nula
- Bez výsledků jsem k ničemu
- I dvojka je špatně
- Nesmím dělat chyby
- Chyba znamená trest
Možná se budete divit, ale takové vzorce často nacházím u perfekcionistů. I ti totiž mají nízké sebevědomí, přesto že se tváří jako ti nejlepší a perfektní. Jejich touha po perfektnosti však není nic jiného, než nahraná páska od jejich rodičů, kterou celý život v hlavě s negacemi poslouchají.
V příštím díle: Nejčastější Emoční rovnice v oblasti sebevědomí