Poruchu příjmu potravy můžeme definovat jako psychicky nerovnovážný stav, ve kterém prožíváme extrémní strachy z přibrání na váze. Známe dvě formy této poruchy, kterou je anorexie a bulimie a většinou se o těchto poruchách dočteme v souvislosti s dospělou populací. Jak ale ukázaly poslední průzkumy týkající se obezity a nadváhy dětí, až 40% z nich drží anebo se chystá držet dietu.
Tato čísla omráčila nejednoho odborníka a začíná vyplouvat na povrch nový fenomén, který bude mít dle mého názoru v České republice narůstající tendenci – české děti nejsou zcela zdravé a bohužel se ve velké míře pohybují ve dvou extrémech – buď mají nadváhu (14%) anebo své tělo trápí dietami (40%).
Jaké jsou vlastně příčiny dětské poruchy příjmu potravy?
Mezi nejčastější příčiny dětské poruchy příjmu potravy patří zejména:
Nevhodný emoční přístup jejich rodičů, prarodičů a dalších vychovatelů v dětství
Každé dítě vnímá své rodiče jako primární autoritu a vše, co rodič „nahraje“ dítěti v rámci jeho prvních 8 let, dítě automaticky přijímá jako pravdivé. Pokud tedy k dítěti přistupuji nevhodným způsobem, mohu mu jednoduše nahrát nevhodné emoční programy, které na něj poté celoživotně mají vliv. Z hlediska poruchy příjmu potravy to může být například:
– Když budeš jíst, budeš tlustá
– Když budeš jíst, budeš mít velký zadek jako almaru (štýrský valach)
– Tlustí lidé jsou hloupí
– Cokoliv sníš, na tobě bude vidět
Navíc stále více přibývá dětí, které se dostávají do takzvané rezistence vůči svým rodičům. Jsou to ty děti, které mají rodiče s nadváhou a stydí se za vzhled svých rodičů. Takové dítě dostává až panický strach z toho, že by někdy mohlo vypadat, jako jeho matka/otec a na poruchu příjmu potravy je tak zaděláno.
Mediální nátlak módních časopisů
Když dnes otevřete ženský časopis, nevidíte zde přirozené bytosti, ale vyretušované něco, co nemá s realitou nic společného. Na obrázku se zdá modelka jako dokonalá, bez vrásek, bez celulitidy, hubená a krásná, že? Do jaké míry je to práce retuše a grafických programů, to si můžete sami domyslet, díky mým zkušenostem v módním průmyslu já osobně nemám žádné iluze. Když ale takový obrázek vidí 12 letá dívka, která nemá žádnou přirozenou autoritu? Že by chtěla být také krásná a vychrtnutá, takže začne držet dietu. Drastickou, aby byla na kost, jako modelka z časopisu.
Neadekvátní chování spolužáků
Bohužel, v tomto směru dokážou být spolužáci nemilosrdní. Stačí v inklinovaném věku (12 let), kdy se tělo dívky nebo chlapce hormonálně přetváří (a ve spojitosti s tím přechodně tloustne), pár nepříjemných poznámek na faldíky a daná/ý si může poznámky vztáhnout ke své osobě. Často se tak stává u dětí, které samy nemají vybudované sebevědomí a opět doma nemají přirozeného následovníka, uvěří tak posměchům spolužáků a začnou opět drasticky držet diety – přestanou jednoduše jíst.
Jak poznat, že má vaše dítě poruchu příjmu potravy?
Pokud se dítěti běžně věnujete a osvojili jste si Základní principy výchovy dětí, pravděpodobně nebudete mít s poruchou PP problém.
Odpovězte si však na následující otázky:
Vypadá vaše dítě bledě a ztratilo radost ze života?
Má vaše dítě vyšší kazivost zubů?
Má vaše dítě horší kvalitu nehtů, kůže a vlasů (vypadávání)?
Je vaše dítě kritické vůči lidem s nadváhou?
Vynechává vaše dítě snídani?
Ohrnuje vaše dítě nos nad jídlem?
Slýcháváte od vašeho dítěte často: „Já ale nemám hlad“ ?
Pozoruje se vaše dítě často v zrcadle?
Trpí vaše dítě komplexem z nějaké části těla?
Zaznamenali jste u něj vysoký váhový úbytek za poslední dobu?
Mluví vaše dítě často o tom, jak chce vypadat a jak chce být hubené?
Podle výše uvedených otázek byste měli posoudit, zda již máte problém a budete muset s poruchou příjmu potravy u vašeho dítěte něco dělat. Ale jak a co?
Jak pomoci dítěti s poruchou příjmu potravy?
Primárně byste se měli zamyslet nad sebou, jak je možné, že jste nechali vaše dítě do takového stavu dojít? Je to primárně vaše zodpovědnost, jak dítě přistupuje k oblasti jídla, pohybu a sebelásky. Jste skutečně pro vaše dítě přirozeným vzorem a nemáte sami s jídlem a zdravým životním stylem problém? Kromě toho byste se tedy měli pustit do pomoci vašemu dítěti, která však nebude o pár týdnech, počítejte spíše měsíce či roky. Doporučuji vám následující kroky:
1. Slibte si, že dítěti maximálně pomůžete a nebudete vůči němu lhostejní nebo kritičtí. Vaše dítě potřebuje pomoc, nikoliv seřvání nebo ponížení.
2. Zjistěte příčinu toho, proč dítě nejí. To vám bude nějakou dobu trvat. Čím více na to půjdete od lesa, chytře, tím kratší dobu vám to bude trvat. Příčinu zjistíte za příjemného dialogu, kdy se dítě uvolní.
3. Nezkoušejte na dítě nátlak, vyhrožování, manipulaci. To se ještě více sekne.
4. Ukažte dítěti, co je zdravé a správné, ale opět pozitivně. Vařte sami zdravě, jezte zdravě a hýbejte se. Ono potřebuje vzor.
5. Pokud se vám nedaří s dítětem pracovat, můžete zkusit metodu šoku – ukázat dítěti následky PPP, fotografie a dívky, které na takovou poruchu zemřely. Je to však metoda, kterou doporučuji málokdy a má svá rizika.
6. Poslední variantou (kterou klidně využijte i dříve) je kouč, který může externě vašemu dítěti pomoci. Během pár schůzek může s dítětem rozebrat hlavní příčinu jeho strachů, avšak až v momentě, kdy je dítě přístupné.
Prevence je základem k předejití PPP
Když už jste v situaci, kdy musíte poruchu příjmu potravy vašeho dítěte řešit, je to stejné, jako když řešíte akutní zánět nějakého orgánu. To už je pouze vrcholek ledovce, následek dlouhodobé nerovnováhy v psychice dítěte, který je sice vidět, má však mnohem hlubší základ.
A proto doufám, že si tento článek povinně přečetli všichni rodiče, J i ti, kteří se zatím s takovým problémem nesetkali. Protože nejlepší, co můžete pro vaše dítě udělat, je ho od těchto psychických poruch uchránit. A jak? Preventivně dítě vzdělávat, být mu vzorem a mít s ním harmonický vztah. Pokud se s vámi dítě cítí šťastné, vyrovnané a sebevědomé, nebude mít důvod si kompenzovat vlastní hodnotu v přizpůsobování se modelkám. Bude milovat vlastní tělo a bude mít také rádo zdravé jídlo. Jde jen o to, co mu vy ukážete. Zda ten správný a přirozený obraz zdraví anebo ten porouchaný s nadváhou a nezdravými programy a návyky.
Přečtěte si také: